Piknik Europejski

 

  http://www.lgdrw.pl/nowa/wp-content/themes/sparkler_2/img/LGDRW.png  

Dnia 29.11.2012r. Szkoła Podstawowa im. Jana Pawła II w Tłuszczu przy współpracy lokalnego partnerstwa, którego liderem jest Ośrodek Pomocy Społecznej w Tłuszczu, zorganizowała Piknik Europejski.

Celem przedsięwzięcia była prezentacja państw członkowskich Unii. Przez ostatnie tygodnie, przygotowując się do wielkiego finału, uczniowie poznawali  historię, zabytki i kulturę poszczególnych krajów. Impreza przełamywała stereotypy związane z różnicami kulturowymi krajów UE. Jest to, o tyle cenna inicjatywa, że dzięki takim wydarzeniom, dzieci mają możliwość poznania również różnic kulturowych pomiędzy narodami. W dalszej konsekwencji pozwala na ich oswojenie z różnorodnością otaczającego je świata. Na cel nadrzędny imprezy wskazywało również hasło: „Różnimy się pięknie”.

   Już od rana dało się słyszeć dźwięki najbardziej znanych europejskich przebojów. Dzieci z oddziałów przedszkolnych i uczniowie z klas I-III wzięli udział w zabawie tanecznej, przebrani w stroje związane z państwami Unii Europejskiej. Każdy z maluchów, dobierając strój, stanął na wysokości zadania. Zabawa zakończyła się o godzinie 11. Następnie do dzieła, zgodnie z planem wkroczyli uczniowie z klas IV-VI. Przed nimi stało znacznie trudniejsze zadanie. Każda z klas, po wylosowaniu jednego państwa, miała zaprezentować jego kulturę, tradycje i historię. Dzieci z napięciem czekały na finał całej akcji. Nic w tym dziwnego, bo przygotowania trwały wiele tygodni i wymagały od nich dużego wysiłku i zaangażowania. Aktywnie do współpracy włączyli się podopieczni Środowiskowego Domu Samopomocy w Tłuszczu, którzy wspólnie z opiekunami przygotowali dwanaście rekwizytów charakterystycznych dla poszczególnych państw. Stanowiły one integralną część stoisk turystycznych. Nasi goście wspólnie z nami bawili się i równie mocno przeżywali wszystkie konkurencje.

Każda z klas przygotowała wystrój jednej sali, przyozdabiając ją w stylu danego państwa. Nie mogło się, zatem obejść bez flag państwowych, plakatów, folderów, rekwizytów, informacji o zabytkach, o słynnych ludziach czy też postaciach. Ale to nie wszystko! Poszczególne klasy miały przygotować także pięciominutową prezentację multimedialną i występ artystyczny. Za każdy z tych elementów tj. wystrój klasy, prezentację multimedialną oraz występ artystyczny, komisja w składzie: Pani Dyrektor Beata Dzięcioł (przewodnicząca), Pani Wicedyrektor Małgorzata Roicka oraz przedstawicielki Rady Rodziców: Pani Kinga Olszewska, Pani Renata Głowacka, Pani Anna Adamczyk przyznawała punkty. Wsparcie imprezy zapewnili: Burmistrz Tłuszcza, LGD „Równiny wołomińskiej”, Regionalny Ośrodek EFS w Warszawie, Spółdzielczy Bank Rzemiosła i Rolnictwa w Tłuszczu, Firma PK Auto Kwiat, Mazowiecka Jednostka Wdrażania Programów Unijnych, Ministerstwo Pracy i Polityki Społecznej i Rada Rodziców przy Szkole Podstawowej im Jana Pawła II w Tłuszczu, a także Ośrodek Pomocy Społecznej, Stowarzyszenie Rodziców i Przyjaciół Dzieci Niepełnosprawnych "Nadzieja", Powiatowy Środowiskowy Dom Samopomocy Nr 3, parafia p.w. Przemienienia Pańskiego w Tłuszczu.

Szkoła stanowi jedno z miejsc, które oferuje możliwość spotkania się i integrowania całej społeczności. Współpraca lokalnych instytucji, organizacji oraz mieszkańców – jest wielką szansą na zwiększenie obywatelskiej aktywności, rozwoju lokalnego.

            Swoją obecnością zaszczycili nas Burmistrz Tłuszcza Pan Paweł Bednarczyk, Zastępca Burmistrza Pan Waldemar Banaszek, Przedstawiciel Regionalnego  Ośrodka EFS Pan Krzysztof Martyniak, Dyrektor Spółdzielczego  Banku Rzemiosła i Rolnictwa w Tłuszczu Pan Tomasz Kołakowski, Zastępca Kierownika OPS w Tłuszczu Pani Joanna Jędrasik, Kierownik Powiatowego Środowiskowego Domu Samopomocy Nr 3 Pani Agnieszka Marczak, podinspektor ds. promocji, informacji i kultury Pani Agnieszka Paź, Wiceprezes LGD "Równiny wołomińskiej" Pani Beata Trojanek.

            Oprawę muzyczną i konferansjerkę zapewnił wikariusz parafii p.w. Przemienienia Pańskiego w Tłuszczu ks. Andrzej Zajkowski. Ksiądz wcielił się w rolę wodzireja i poprowadził dyskotekę dla uczniów klas starszych w rytmie europejskich szlagierów. Z inicjatywy Księdza cała uroczystość była nagrywana i już niedługo będzie można ją obejrzeć i przeżyć jeszcze raz. Uczniowie i nauczyciele zaprezentowali całe bogactwo kostiumów i charakteryzacji.

            Gratulacje należą się wszystkim. Tak naprawdę, wszyscy zwyciężyli, bo w tym przedsięwzięciu nie liczył się rezultat, nie chodziło o konkurencje, ale o wspólną inicjatywę, zaangażowanie, zdobycie wiedzy i świetną zabawę uczniów, nauczycieli i rodziców. Zwyciężył każdy, kto wziął udział w pikniku.  Zaangażowanie i pomysły uczniów, wychowawców i rodziców przerosły nasze oczekiwania. Większość klas przygotowała się perfekcyjnie. Najwyżej komisja oceniła klasę IV a Pani Anny Czajkowskiej. Uczniowie tej klasy wyjadą na wspólną wycieczkę z rodzicami i wychowawcą. Uczniowie klasy IV b zostali obdarowani zestawami dla rowerzystów, klasa VI a w swojej sali dydaktycznej ma nowy zestaw multimedialny ufundowany przez LGD „Równiny wołomińskiej”. Wszystkie dzieci otrzymały ciekawe gadżety unijne.

            29 listopada 2012r. odbyliśmy podróż po najpiękniejszych zabytkach i budowlach Europy, przypomnieliśmy sobie flagi państwowe i stroje, mieliśmy okazje spróbować potraw, o których czasami tylko słyszeliśmy lub czytaliśmy. Ta żywa lekcja historii, kultury i obyczajów okazała się wielką zabawą i przygodą!!! Niewątpliwie, wydarzenie było wielkim przeżyciem dla uczniów. Przygotowując się od dłuższego czasu, mieli oni możliwość poznania wielu kultur. Zaobserwowania, że więcej nas łączy niż dzieli. Poprzez zabawę, dzieci uczyły się „pięknie różnić” - to właśnie wydaje się najcenniejsze w tej inicjatywie. Społeczność naszej szkoły już teraz nie może doczekać się kolejnego Dnia Europejskiego.

 

Aleksandra Styczek

 

I miejsce zajęła klasa IV a – Portugalia.

II miejsce klasa IV b – Czechy.

Klasa VI a – Niemcy.

Klasa IV c – Wielka Brytania.

Klasa IV d – Grecja

Klasa V a – Włochy.

Mapa Włoch wykonana przez podopiecznego Środowiskowego Domu Samopomocy w Tłuszczu.

Komisja oceniająca miała trudne zadanie...

  wszyscy bardzo się postarali.

Klasa V b i walc wiedeński – Austria.

Klasa V c – Rumunia.

Klasa V d – Węgry.

Klasa VI b – Dania.

Klasa VI c – Hiszpania.

Klasa VI d – Francja.

Podziękowania za Piknik składa Przedstawiciel Regionalnego  Ośrodka EFS

 Pan Krzysztof Martyniak

Po występach odbyła się część taneczna, którą poprowadził

Ksiądz Wikariusz Andrzej Zajkowski.

 

Fot. Beata Tryc